25 Eylül 2019, 16:22 tarihinde eklendi

AYDINOĞLU İZİNDE BİSİKLET SÜRECEKLER

AYDINOĞLU İZİNDE BİSİKLET SÜRECEKLER

Zirve Selçuk Bisiklet Takımı Aydınoğlu Beyliğine Başkentlik yapmış olan Efes Selçuk ilçesinde pedal basacaklar.

Zirve Selçuk Bisiklet Takımı Aydınoğlu Beyliğine Başkentlik yapmış olan Efes Selçuk ilçesinde pedal basacaklar. Etkinlik 07 Ağustos Çarşamba günü saat 18:00'de ADD'nin işletiminde olan Ahmet Ferahlı Parkından hareket edilecek.

Tura liderlik edecek olan kulüp Başkanı Özgür Aydoğan, Aydınoğlu Beyliğinin tarihçesi ve bugüne kadar miras kalmış olan eserlerin ilçede çok fazla bilinmediğine dikkat çekerek; "Bu eserleri maalesef ilçemizde çok çok az bilinmektedir. Bu anlamda Aydınoğlu ve eserleri bize kalmış çok değerli miraslardır. Bu mirasları korumak ve ilçede bisiklet kullanma konusunda farkındalık yaratmak için genç yaşlı herkesi bisikletlerini alıp etkinliğimize katılmaya davet ediyorum" dedi.

Düzenlenecek olan bu bisiklet turunun sadece bir gurup bisikletçi için olmadığını, bisiklet sürmeyi seven tüm ilçe halkının katılabileceğini belirten Aydoğan; "Ayrıca herkesin katılabileceği kadar kolay olan ve ilçe merkezinde gerçekleşecek olan bu bisiklet turu yeni başlayanlar için de iyi bir fırsat olacak. Tur için saat 18.00’da ADD Ahmet Ferahlı Parkından hareket edeceğiz. Faaliyet hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler Zirve Selçuk Bisiklet Takımı sosyal medya hesabımızdan bilgi alabilirler." diye konuştu.

 Aydınoğlu Beyliği başkent olarak başlarda Birgi'yi seçmiş, Ayasuluk'ta tersaneler kurup çevreye ve adalara gazalar düzenlemiştir.. Daha sonra ise Ayasuluk'u yani Efes-Selçuk'u Başkent olarak ilan etmişlerdir. İlçenin tarihinde Türkler açısından çok önemli yer tutan Aydınoğlu Beyliği ilçeye de önemli mimari eserler de kazandırmıştır. Buna karşın ilçede Beylik ve ilçeye bıraktığı eserler hakkında kamu ve yerel yönetimler yok denecek kadar az çalışma yapmışlardır. Yıllardır süregelen bu ihmale dikkat çekmek ve ayrıca ilçe merkezinde bisiklet sürmeyi teşvik etmeyi amaçlayan Zirve Selçuk Bisiklet Takımı "Aydınoğlu İzninde Bisiklet Turu" isimli bir etkinlik düzenleyecek. 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *