04 Aralık 2019, 21:10 tarihinde eklendi

BAŞKAN SENGEL: "BENİM MOTİVASYON KAYNAĞIM KADINLAR VE ÇOCUKLAR"

BAŞKAN SENGEL:

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği tarafından 5 Aralık Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde etmesinin 85.yılı kapsamında düzenlenen "Kadın Yoksa Demokrasi Yok" Paneline konuşmacı olarak katıldı. Motivasyon kaynağının ne olduğu sorusuna çok kısa ve net cevap veren Başkan Sengel; "Benim motivasyon kaynağım en çok kadınlar ve çocuklardır” dedi.

Moderatörlüğünü İzmir İş Kadınları Derneği ve KKB Başkanı Hürriyet Serter’in yaptığı Panelin ikinci oturumuna Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ve Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya konuşmacı olarak katıldılar. Kadın belediye başkanları, Serter'in sorularını içtenlikle yanıtladılar.

“SİYASET BENİM İÇİN İNSANA DOKUNMAKTIR”

Çocukluk yıllarından başlayıp, okul döneminde yaşadıkları zorlukları, mesleki yıllarını ve aile içerisindeki yaşantılarını anlatan kadın belediye başkanları, daha sonra siyasi hayata nasıl adım attıklarını anlattılar.  Panelde konuşan ve konuşmasında ilk olarak sevgi dolu ve demokratik bir ailede yetiştiğini anlatan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel; siyasete girmesinin sebebini toplumun her köşesine dokunmak olduğunu söyledi. Uzun süre önce ilçede faaliyete giren Sürekli Eğitim ve Kişisel Gelişimi Destekleme Derneği'nin (SEGEM-DER) kurucu başkanı olduğunu hatırlatan Başkan Sengel; "Benim esas amacım toplumsal engellilere el uzatabilmekti. Kadınları da toplumsal engelli olarak tanımlıyorum. Bu yüzden eşinden şiddet gören kadınlarımıza uzun süre ücretsiz hukuksal destek verdim. Engelliler ile uzun yıllar çalıştım. Tüm bunların çerçevesinde siyaset bahsettiğimiz dezavantajlı gruplara yönelmenin en kolay yolu aslında. Ben siyaseti toplumun kalbine dokunabildiğim için sevdim” dedi.

Göreve geldiği yandan bu yana geçen sekiz aylık süreçte ilçede yapmış olduğu çalışmaları anlatan Başkan Sengel, kendisine gelen soru üzerine; “Benim en büyük motivasyon kaynağım çocuklar ve kadınlar. Bu yüzden göreve geldiğimizde Köy akademileri kurduk. Efes Selçuk’un 9 köyünde tam 250 çocuğumuza İngilizce, satranç, el işi, drama, kitap okuma ve daha birçok ders verilmesini sağladık. Köy Akademilerimize Türkiye genelinde köy enstitülerini çağrıştırdığı için gönüllü katılım göstermek isteyenler oldu. Bunun yanı sıra belediyemizin kültür ve sanat evinde bütün kurslarımızı ücretsiz yaptık. Bu kurslarda şu anda 578 tane öğrencimiz var. Ayrıca iki tane minik tiyatro grubumuz, bir tane yetişkin tiyatro grubumuz var” dedi.

ÇOCUKLAR KADAR ANNELERİNİ DE DÜŞÜNÜYORUZ

Kadınların çalışmasını ve sosyal hayata katılmasını önemsediklerini kaydeden Başkan Sengel; “Biz çocuklarımızın yanı sıra annelerini de düşündük. Kadınların çalışması lazım dedik ve Deppo Efes’te tarım işçisi kadınlarımız için Masal Evi’ni açtık. Yine Kadınlarımızın sosyal hayata dahil olması için Çocuk Kafe’yi açtık. Kadınlar, çocuklar, engelliler ile ilgili projelerimiz başta olmak üzere tüm projelerimizle geleceğe köprü atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Başkan Sengel'in konuşması, panele katılan kadınlar tarafından dakikalarca alkışlandı.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *