25 Eylül 2019, 16:26 tarihinde eklendi

VİSİTEPHESUS

VİSİTEPHESUS

Gazeteci Şükrü AKIN yazdı...

Ben her zaman söylüyorum  ve yazıyorum.

Selçuk gibi bir cennette yaşıyoruz, biz farkındayız ama kendimizi yeterince tanıtabiliyor muyuz ?

Malesef kocaman bir HAYIR .....

Efes’imiz Meryemana evimiz ve Artemis tapınağını Dünya hala kuşadası sınırları içerisinde biliyor.

Ülkemizde de Selçuk’u muzu da Konya’nın ilçesi olarak biliniyor dersem güleceksiniz ama gülmeyin çünkü benim kargom bir kaç defa konya selçuk’a gitti.

Dünya’nın hangi ülkesinde  ve Ülkemizde ki hangi turizm fuarına giderseniz gidin göreceksiniz ki  Turizm acentaları   kitapçıklarında ve görsel tanıtımlarında Efes’i  meryemana’yı  ve Artemis tapınağını Kuşadası sınırları içerisinde göstermektedirler.

Buna Türk medyası da çanak tutmaktadır.

Ne zaman Efes veya Meryemana ile ilgili bir haber olsa Kuşadası ilçesinde bulunan diye haberleri sunmaktadırlar.

Geçtiğimiz gün bir Selçuk Ticaret odasından bir davet aldım.

Bu davete seve seve de katıldım.

Konu da VİSİTEPHESUS  tanıtım lansmanıydı.

Mükemmel bir çalışmaya imza atmışlar.

Bir dünya mirasına tanıklık etmek için

Farklı ulusların ve inançların izlerini taşıyan şehrin tarihine tanık olun,

Bir zamanların dünya başkenti 8500 yıllık tarihi olan ve baştan başa mermerden yapılmış ,inançların kesişme noktası  ile Antik çağın en büyük kütüphanesi CELCUS’u da içinde barındıran

Efes’imizi ..

Efes’in  baş tanrıçası Artemis tapınağı,Hırıstiyanlığın kutsal anası Meryem ana’nın evinin Selçuk’ta olduğunu o kadar güzel bir tanıtımla anlatmışlar ki izlemenizi öneririm.

Peki biz bunların selçuk’ta olduğunu biliyoruz ama Ülkemiz  ve  dünya insanları biliyormu ?

 

Tanıtım filmlerini izleyince heyecanlandım ve umutlandım.

Bu projeye Selçuk Belediyesinin çiçeği burnunda Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in de katkı koyduğunu bir çok sivil toplum örgütünün destek verdiğini anlattılar.

Visitephesus tanıtımında konuşan  projesinin editörü Ticaret Odası iletişim uzmanı Berrin Dereli’ninde anlatıklarınıda sizinle paylaşmak isterim.

‘’ Tatil planı yapan kişilerin dikkatini çekmek, seyahat planlaması yaparken bir rehber olmak, ziyaretçilerimizin kentimize gelmeden ve geldikten sonra da ihtiyaç duyacakları doğru ve pratik bilgiyi bulabilecekleri bir mecra eksikliği fark ettiklerini , visitephesus projesinin bu ihtiyaçtan doğduğunu ‘’söyledi.

STO Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yolcu “ Ticaret Odalarının asli görevleri yanında kentin turizm ve ticari hayatına katkı koymak gibi amaçları olduğunu belirterek visitephesus projesinin bunun güzel bir örneği olduğunu,kentimizi turizm alanında hak ettiği yerde görmek ve Efes, St John Kilisesi, Meryem Ana Evi, Şirince gibi turizm markalarımızın değerini korumak ve az bilinen kültürel hazinelerimizi tanıtmak amacıyla visitephesus turizm portalını hazırladıklanı belirtti.

Bu başarılı çalışmaya  imza atanları kutluyorum.

Şimdi sıra bizlerde Selçuk ticaret odasının KEŞFETMEK İÇİN EN İYİSİ  sloganıyla yola çıktığı bu güzel projeyi tanıtmak için bütün sosyal medya hesaplarımızdan visitephesus.org’u takip edip dostlarımızla paylaşalım.

Fuarlara giden Turizmcilerimizde bu tarihi mekanlarımız kendi broşürlerinde Selçuk olarak gösterilmesini tavsiye etmelerini bekliyoruz.

Bizler birlik olursak başaramıyacağımzı hiç bir şey yoktur.

Her şey Selçuk için ve visitephesus projesine destek için

İyi haftalar

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *